Acneanfald efter Izotek [ekspertrådgivning]

Jeg er 16 år gammel og har taget Izotek-behandlingen i 11 måneder, 10 mg hver morgen og 20 mg om aftenen, som anbefalet af hudlægen. Virkningerne var synlige, før jeg fik en masse hudorme, og der opstod fra tid til anden betændelse. Det var et mareridt, men Izotek hjalp mig. Indtil et stykke tid. For nylig (2 måneder efter afslutningen af ​​behandlingen) begyndte hudorme at springe ud (ikke så meget som før) på den nedre del af begge kinder. Kan de bare være resultatet af en periode, der snart skal komme? Kunne det være en acne-opblussen?

Der er en mulighed for gentagelse af acne læsioner efter seponering af oral isotretinoinbehandling, især hvis acne profylakse ikke blev fulgt efter forbedring.

Husk, at vores eksperts svar er informativt og ikke vil erstatte et besøg hos lægen.

Elżbieta Szymańska, MD, ph.d.

Dermatolog-venereolog. Han beskæftiger sig med klassisk og æstetisk dermatologi. Han arbejder som vicedirektør i Dermatologiafdelingen på det centrale kliniske hospital i indenrigsministeriet og som direktør for til medicinske anliggender, Center for Forebyggelse og Terapi i Warszawa. Siden 2011 har han været videnskabelig direktør for Postgraduate Studies ved det medicinske universitet i Warszawa "Æstetisk medicin".

Tags:  Skønhed Nyheder Forskellige 

Interessante Artikler

add