Yasmin tabletter til følelsesløshed i benene [Ekspert råd]

Efter at jeg fik diagnosen PCO fik jeg ordineret Yasmin-tabletter. Jeg er i færd med at tage den anden pakke. I mindre end en uge havde jeg følelsesløshed i mine ben og arme. Nogle gange føles det som om de er hævede, de er ofte varme. Det er værst om natten. Med den første pakke oplevede jeg ikke sådanne lidelser. Jeg vil gerne tilføje, at jeg ikke ryger, og min familie har ikke haft nogen koagulationsproblemer. Efter den tredje pakke beordrede lægen mig til kontrol (koagulation og lever). Jeg spekulerer på, om en sådan periode med sådanne lidelser er foruroligende. Skal jeg vente, måske går det forbi. Eller måske er det ikke resultatet af brugen af ​​disse piller?

Om symptomerne beskrevet af dig er relateret til brugen af ​​Yasmin vil kun være kendt, når fru Yasmin afbryder det i et stykke tid, f.eks. I en cyklus.

Læs også:

P-piller - typer, navne, handling

Hormonal prævention - effektiviteten af ​​p-piller, pletter og apparater

Hvad gør p-piller mindre effektive?

Husk, at vores eksperts svar er informativt og ikke erstatter et besøg hos lægen.

Barbara Grzechocińska

Adjunkt ved Institut for Obstetrik og Gynækologi ved det medicinske universitet i Warszawa. Jeg accepterer privat i Warszawa på ul. Krasińskiego 16 m 50 (registrering er tilgængelig hver dag fra 8 til 20).

Tags:  Ernæring Check-Out Regenerering 

Interessante Artikler

add