Yasmin - bivirkninger ved brug af p-piller [Ekspertråd]

Jeg er i færd med at tage min femte pakke med p-piller - Yasmin. Før jeg tog dem, før min periode, følte mine ben tunge. Nu, mens du tager den femte pakke med dette lægemiddel, er denne følelse steget, især i højre ben. Jeg har smerter i lårets bagside, bag mit knæ samt en rivende fornemmelse i bagenden og smerter i lårbøjningen (hvor undertøjet slutter). Skal jeg stoppe med at tage pillerne?

Det er svært at diagnosticere over internettet. Kontakt din læge og fortæl dig, at du har et meget presserende problem - svære smerter i benet, mens du tager p-piller. Han vil helt sikkert se dig. Du kan også besøge din læge.

Husk, at vores eksperts svar er informativt og ikke erstatter et besøg hos lægen.

Barbara Grzechocińska

Adjunkt ved Institut for Obstetrik og Gynækologi ved det medicinske universitet i Warszawa. Jeg accepterer privat i Warszawa på ul. Krasińskiego 16 m 50 (registrering er tilgængelig hver dag fra 8 til 20).

Tags:  Psykologi Nyheder Seksualitet 

Interessante Artikler

add