Dariers sygdom og Neotigason [ekspertrådgivning]

Hej, jeg har lidt af Dariers sygdom i mange år, behandlingen var Tigason og salver baseret på hasco-base og lige så mange vitaminer A. Efter ophør af lægemidlet opfører kroppen sig tragisk, der er blærer med væske på næsten alle mulige centimeter af kroppen. Min læge er i øjeblikket på ferie, og jeg kan ikke klare det selv, især ikke ved disse temperaturer. Jeg beskytter mig mod solen (filter 50) og prøver ikke at gå på det overhovedet, men der vises stadig bobler. Det eneste, der er bevist lige fra starten, da jeg ikke vidste, hvad sygdommen var, var pioctan, men du ved, det giver dig ikke trøst. Hvordan kan jeg lette det? Jeg beder om hjælp, jeg føler mig hjælpeløs.

Du bør se en hudlæge eller læge. Uanset hvad er det første skridt at undgå solen og eliminere infektion.

Husk, at vores eksperts svar er informativt og ikke vil erstatte et besøg hos lægen.

Elżbieta Szymańska, MD, ph.d.

Dermatolog-venereolog. Han beskæftiger sig med klassisk og æstetisk dermatologi. Han arbejder som vicedirektør i Dermatologiafdelingen på det centrale kliniske hospital i indenrigsministeriet og som direktør for til medicinske anliggender, Center for Forebyggelse og Terapi i Warszawa. Siden 2011 har han været videnskabelig direktør for Postgraduate Studies ved det medicinske universitet i Warszawa "Æstetisk medicin".

Tags:  Nyheder Seksualitet Kost-Og-Ernæring 

Interessante Artikler

add